Mesnevi cep telefonunda

Mevlana'nın dünyaca ünlü eseri 'Mesnevi', 13 ayrı dilde 'Android' ve 'IOS' işletim sistemine sahip cep telefonu ve iPad cihazlarda okunabilecek.

Mesnevi cep telefonunda

KONYA -  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan uygulama 'googleplay' ve 'apple store' platformlarından ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulamayı kullanan kişi okunan bölümleri işaretleyebilme, not alabilme, dipnotlara bakabilme ve içindekileri liste halinde görebilme imkanına sahip oluyor. Ayrıca Mevlana Müzesi fotoğraflarından oluşan albümü inceleyerek Mesnevi'den alınmış kısa sözleri 'SMS' ile veya sosyal medyada paylaşabiliyor. Uygulamada ney taksimleri de yer alıyor. 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek şu anda Türkçe, İngilizce, Arapça, Japonca, Fransızca, Çince gibi 13 ayrı dilde uygulamaya konulan Mesnevi'nin yakın bir zamanda 22 dilde olacağını belirtti. Teknolojik yatırımlar ve 'e-devlet' projesine en hızlı uyum sağlayan belediyelerin başında geldiklerini kaydeden Akyürek şunları söyledi, "Mobil Mesnevi'nin yanı sıra, Konya Şehir Rehberi Uygulaması da IOS 4, IOS 5 ve Android işletim sistemini kullanan mobil cihazlarda kullanılabilmektedir. Bu uygulamada kullanıcılar şehirdeki tarihi ve turistik yerleri, otelleri, restoranları, hastaneleri, acil durum merkezlerini ve benzeri yerleri bulundukları konuma en yakın olana göre bulabiliyor. Bulundukları yerden yol tarifiyle istedikleri yere gidebiliyor. Tamamen ücretsiz olan interaktif şehir rehberi Türkçe ve İngilizce dillerinde kullanılabiliyor." 

 

Başkan Akyürek, Şehir Rehberi ve Mobil Mesnevi uygulamalarıyla TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından TBMM'nin himayesinde düzenlenen '10. eTR Ödülleri'nde finale kaldıklarını, Şehir Rehberi Uygulamasıyla 'Büyük Ölçekli Belediye Ödülü'nü aldıklarını sözlerine ekledi. (Mehmet Kayhan YILDIZ/DHA)

http://www.radikal.com.tr/turkiye/mesnevi_cep_telefonunda-1128087

 

İrtibatta Kalın
Twitter

Instagram

iKOL & MP Publish are Trademarks of ikol Mobile Software Company.

Copyright © 2011 - 2022 IKOL. All Rights Reserved.